• 17 października 2023r. XXIII DZIEŃ PAPIESKI

     •      We wtorek 17.10.2023r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II z okazji XXIII Dnia Papieskiego pod haslem 'Cywilizacja życia'. Uczniowie oraz zaproszeni goście ze Środowiskowego Domu Samopomocy im. św. Jana Pawła II w Iłowie - Osadzie wysłuchali montażu słowno-muzycznego poświęconego sylwetce naszego wielkiego Rodaka i jego podróżom po kontynentach. Apel przygotowali uczniowie klas 3-7 pod opieką katechetek: Edyty Kalkowskiej i Katarzyny Ewertowskiej.

     • #Szkoła pamięta

     •      Nasza szkoła w dniach 21- 26 października wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Szczególnie w to przedsięwzięcie zaangażował się Szkolny Klub Wolontariatu, jak również Szkolne Koło Caritas. Opiekunowie tych organizacji wraz z uczniami podjęli różne działania., które miały na celu zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych , którzy walczyli za naszą wolność. 21 października ogłoszono zbiórkę zniczy, aby następnie zapalić je w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej. 24 października uczniowie porządkowali na parafialnym cmentarzu Grób Nieznanego Żołnierza , zapalili znicze i złożyli kwiaty jako symbol szacunku i pamięci. Tego samego dnia uczniowie odwiedzili także inne miejsca pamięci narodowej znajdujące się w naszej miejscowość:

           Kamień, upamiętniający ofiary niemieckiego obozu przejściowego, działającego w latach 1941- 1945, w tym setek dzieci, zmarłych po odebraniu matkom , które były wywożone na przymusowe roboty:Kamień, który przypomina o tym, że w tym miejscu stał Pomnik Marszałka Piłsudskiego w latach 1934, który został zburzony przez okupanta niemieckiego w 1939r.

           Ponadto uczniowie wykonali prace plastyczne miejsc pamięci narodowej, które znajdują się w naszej miejscowości.

     • Zawody pływackie

     • 18 października po raz kolejny braliśmy udział w Mławskiej Lidze Pływackiej. W zawodach brały udział szkoły z powiatu mławskiego. Szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

      • Alicja Szulc
      • Julia Wróblewska
      • Joanna Szulc
      • Jakub Balicki
      • Anna Balicka
      • Antonina Pobudkowska

      Reprezentacja zdobyła - 3 złote medale 1 srebrny medal oraz 2 brązowe medale.

      • Joanna Szulc I miejsce  w stylu klasycznym na 50 m i III miejsce w stylu grzbietowym na 50 m w kategorii wiekowej 10 lat
      • Alicja Szulc I miejsce w stylu dowolnym na 50 m oraz I miejsce w stylu grzbietowym na 50 m w kategorii wiekowej 13 lat
      • Jakub Balicki II miejsce w stylu grzbietowym na 50 m w kategorii wiekowej 12 lat
      • Julia Wróblewska III miejsce w stylu grzbietowym na 50 m w kategorii wiekowej 11 lat

      Podziękowania dla Klubu Płetwal z Mławy z przygotowanie naszych zawodników. Wszystkim naszym pływakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Spotkanie autorskie z panią Janiną Dzenis

     •      18 października w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z panią Janiną Dzenis, autorką książki dla dzieci „Przygody myszki Zulki”.

          Pani Janina opowiedziała dzieciom o przygodach przesympatycznej myszki Zulki i jej przyjaciół. Każde z opowiadań zawartych w książce zawiera wzorce godne naśladowania.

      W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 1 Szkoły Podstawowej.

      Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Iłowie-Osadzie.

      Bibliotekarka:

      Anna Piotrowska

     • Dzień Edukacji Narodowej 2023

     •      Dnia 13 października o godzinie 10.30 w ZS nr 1 im.Mikołaja Kopernika odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości Wójt Gminy Iłowo-Osada pan Sebastian Cichocki oraz Dyrektor ZS nr 1 pan Piotr Olszewski wręczyli nagrody nauczycielom. Klasy V a i V b przygotowały część artystyczną. Uczniowie składali życzenia dyrekcji, nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej, nauczycielom poszczególnych przedmiotów oraz wszystkim pracownikom szkoły. Występ uświetniły piosenki przygotowane przez chór pod opieką pana Grzegorza Liedtke. Dekoracja została przygotowana przez pana Sylwestra Pawłowskiego i panią Ilonę Kosakowską. 

           Podczas akademii uczniowie wręczyli drobne upominki składając jednocześnie życzenia i podziękowania.

         Po akademii wszyscy przeszli na plac przed nowym budynkiem szkoły. Dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście posadzili Dąb Papieski dla upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II. 

     • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

     •     W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, uczniowie szkoły podstawowej w Iłowie-Osadzie pod opieką pedagoga i psychologa szkolnego przeprowadzili akcję społeczną mającą na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego. W klasach odbyły się pogadanki na temat emocji i umiejętności radzenia sobie z nimi. Uczniowie  wzięli również  udział w akcji "Podziel się z nami emocjami", która miała na celu zachęcenie uczniów do otwartego wyrażania swoich uczuć i myśli.

          Akcja była prowadzona zarówno w klasach, gdzie odbywały się rozmowy na temat znaczenia zdrowia psychicznego, jak i podczas przerw śródlekcyjnych, gdzie uczniowie mieli okazję dzielić się swoimi emocjami i przeżyciami. Głównym celem tej inicjatywy było zwrócenie uwagi na znaczenie zrozumienia i pielęgnowania zdrowia psychicznego, a także promowanie otwartej rozmowy na temat emocji, które są naturalną częścią ludzkiego doświadczenia.

           Działania podejmowane przez uczniów, wraz z wsparciem psychologa i pedagoga szkolnego, pomogły stworzyć atmosferę szkolną sprzyjającą zdrowemu rozwojowi emocjonalnemu i zrozumieniu, że zwracanie uwagi na własne emocje oraz wsparcie innych w tym obszarze są ważnymi elementami dbania o zdrowie psychiczne.

     • Warsztaty w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłowie-Osadzie

     •      W dniu 16 października klasa 3b wraz z wychowawcą Anną Dobracką wybrała się na warsztaty do Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie-Osadzie. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali czytanych przez Panią bibliotekarkę przygód Szewczyka Dratewki, następnie ułożyli plan wydarzeń. Na podstawie planu wykonali książkę tunelową. Praca w grupach okazała się być owocna, ponieważ powstały cztery wspaniałe książki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Bardzo dziękujemy Pani Karolinie Chrostowskiej za zaproszenie i wspaniałe warsztaty.

      Anna Dobracka

     • Wycieczka do Działdowa

     • Dnia 20 września uczniowie klasy 3a i 3b wraz z wychowawcami Mariolą Lemańską i Anną Dobracką wybrali się na wycieczkę do Działdowa. Jednym z punktów programu było odwiedzenie kina i oglądanie filmu pt.: „O psie, który jeździł koleją”. Film okazał się być piękną opowieścią o przyjaźni psa z człowiekiem, która na długo pozostanie w naszych sercach.

      Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Pogranicza w zamku. W muzeum blisko 700 lat historii miasta opowiedziane zostało dwiema wystawami stałymi traktującymi o najbardziej istotnych wydarzeniach regionu mających wpływ na kształtowanie się kultury i życia jego mieszkańców.

      Klasy miały również okazję integrować się poprzez wspólną zabawę na placu zabaw.

      Anna Dobracka, Mariola Lemańska

     • Europejski Dzień Języków

     •      Z okazji obchodzonego 26 września w całej Europie Dnia Języków (European Day of Languages) uczniowie z naszej szkoły poszukiwali na zajęciach odpowiedzi na pytanie: “Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”.  Wśród odpowiedzi najczęściej pojawiały się stwierdzenia, że nauka języków jest ważna gdy chcemy podróżować, poznawać nowych przyjaciół, dostać dobrą pracę w przyszłości. Pojawiały się również stwierdzenia, że jest to ważne dla rozumienia innych kultur. Warto również wspomnieć, że według badań nauka języków obcych wpływa na podwyższenie IQ osoby uczącej się. Same zalety :) Naprawdę warto uczyć się języków! 

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     •      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki     po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku, cztery miesiące po inauguracji fundacyjnej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, gdy temat głośnego czytania został dostrzeżony i nagłośniony w naszym kraju.

           W piątek 29 września 2023 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole.
      W tym dniu Panie polonistki, bibliotekarka  oraz uczniowie ze starszych roczników głośno czytali na lekcjach młodszym dzieciom. Uczniowie z entuzjazmem wysłuchali opowiadań ze zbioru „Gorzka czekolada” , „O psie, który jeździł koleją” oraz wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima.

      Bibliotekarka:

      Anna Piotrowska

     • Program 'Native speaker' w naszej szkole

     • On Monday 18th September we hosted special guests Don and Deb Tkacz. They came from the USA to visit some schools in Poland. Primary school in Iłowo-Osada was the first one on the list. They told us about their life, family, hobbies and country. They have two houses in Ohio where they spend every summer and in Florida where they stay in winter. Dan’s grandmother was Polish. We had a lot of questions and we could practice our English. Now we know why we have to learn English. It was such a nice time that we spent together. We are so grateful. 

      Uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość poznać ciekawe osoby oraz poćwiczyć swój angielski
      w poniedziałek 18 września ponieważ do naszej szkoły przyjechali goście z USA Don Tkacz jest emerytowanym nauczycielem matematyki, a także strażnikiem w parku narodowym w Ohio oraz przewodnikiem po Waszyngtonie. Deb, żona Dona przed emeryturą pracowała jako pielęgniarka. Nasi goście opowiedzieli również o ich życiu i zainteresowaniach po angielsku, ponieważ mimo polskich korzeni, nie mówią po polsku. Dzięki temu uczniowie mogli porozmawiać po angielsku i ćwiczyli swoje umiejętności komunikacyjne. 
      Spotkanie było możliwe dzięki programowi „Native speaker w mojej szkole”. Jest to program amerykańskiej fundacji WIESCO przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności, Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Anglistów English Teaching (OSA ET).